1

VYPLNÍTE ONLINE POPTÁVKU

2

OSLOVÍME NEJLEPŠÍ DODAVATELE MATERIÁLU

3

DO 3 HODIN ZÍSKÁTE PRVNÍ NABÍDKU

Jak na zateplení fasády svépomocí

Chystáte se zateplovat svůj dům svépomocí s cílem ušetřit a procvičit své schopnosti kutila? Provedení fasády svépomocí není nic těžkého a při dodržení základních postupů může zateplení fasády svépomocí zvládnout každý lépe zručný jedinec. Pro začátek je dobré projednat s některým z odborníků, čím dům zateplit, a na co si dát pozor, abyste se po zateplení vyhnuli vzniků plísní a dalších zdraví ohrožujících efektů nesprávného zateplení fasády svépomocí.

Zateplení fasády svépomocí může začít, jakmile máte vše připravené. Obvykle se začíná přípravou zdiva, které musí být očištěné od prachu a mastnoty. Všechny nerovnosti zdiva by měly být vyrovnány. V případě, že je zdivo z nasákavého materiálu (vápencové omítky) doporučujeme též zdivo ošetřit penetračním nátěrem.

Jak zjistit pevnost podkladu?

Ne každé zdivo může být vhodné pro zateplení bez odstranění omítky. Pokud chcete zjistit, zdali je vaše omítka ta správně pevná, stačí přilepit dva kousky polystyrenu pomocí fasádního lepidla. Pokud je povrch pro zateplení fasády vhodný, po 3 dnech by se desky měly rozlomit. Pokud se vám naopak podařilo strhnout i část omítky, nejedná se o vhodný povrch pro zateplení fasády svépomocí a doporučujeme celou vrstvu omítky okopat.

Očištění fasády

Po přípravě povrchu pro zateplení stačí fasádu omýt proudem vody nebo důkladně okartáčovat. Stejně tak je potřeba odstranit veškerý mech a plísně, které by vám mohly celé zateplení fasády zásadně znehodnotit a ohrozit též zdravé prostředí pro vás i členy vaší rodiny.

Vyrovnání podkladu

Po očištění fasády doporučujeme povrch fasády vyrovnat do úplné roviny. Rovinu zjistíte, jakmile přiložíte ke zdi rovný dřevěný nebo hliníkový profil. V případě, že najdete nerovný povrch, můžete jej vyspravit lepící maltou (do hloubky 1 cm), při hlubším povrchu nad 1 cm již doporučujeme aplikovat desky napřímo a případně je vyrovnat (platí při zateplení fasády pomocí desek z minerální vlny).

Upevnění soklu

Jako další krok doporučujeme zřetelné vymezení spodní hrany fasády. Tzv. sokl se vymezuje od úrovně terénu do výšky asi 30 cm. Na tuto výšku se nainstaluje hliníkový profil, který musí být v absolutní rovině.

Aplikace izolačních desek pro zateplení

Jakmile profily správně upevníte včetně vyrovnaných profilů pomocí vhodných podložek (v případě, že je povrch pro fasádu nerovný), můžete v procesu zateplení fasády svépomocí přejít na aplikaci izolačních desek. Zde máte na výběr, zdali volit spíše polystyren nebo skelnou vatu. Našim klientům doporučujeme vždy desky z minerální vlny, které dosahují lepších výsledků díky určité flexibilitě materiálu, a právě díky této flexibilitě desky z minerální vaty dobře ulpí na fasádě.

Před aplikací izolačních desek svépomocí si připravte fasádní lepidlo. Zpravidla na jeho balení najdete návod přípravy svépomocí tak, abyste namíchali dostatečné množství správně připraveného lepidla.

Nanášení lepící malty na izolační desky

Pomocí dlouhého hladítka snadno nanesete určitou část fasádního lepidla na izolační desky, které následně můžete už jen přilepit na fasádu budovy. Vždy začínáte odspodu směrem nahoru. Po přitlačení fasádní desky je dobré ještě pár minut držet desku hladítkem. Takto pokračujete i s dalšími deskami. Izolační desky se vždy dávají na vazbu a sraz. Určitě doporučujeme zavést vazbu i na rozích budovy. V tomto kroku doporučujeme přizvání odborníka, který vymezí vedení dilatačních mezer.

Aplikace fasádních desek kolem oken – svépomocí

Právě lepení izolačních desek okolo oken je poměrně velmi pracný úkol a izolační desky se vždy lepí na samotný okraj okna. Pokud je to navíc možné, doporučujeme omítku z ostění odstranit a izolační desky dostat co nejblíže oknu tak, jak jen to bude možné.

Plnění případných mezer

I mistr tesař se občas utne a tak při provádění zateplení fasády svépomocí je velká pravděpodobnost, že budete řešit některé spáry pomocí odřezků z izolačních desek.

Vyrovnání povrchu č. 2

Jakmile přilepíte poslední izolační desku, můžete se pustit do vyrovnávání povrchu pomocí speciální brusky. Vaší cílem je pokud možno maximálně rovný povrch zateplené fasády dle vodováhy.

Kotvení polystyrenu při zateplení fasády svépomocí

Vrtání otvorů se provádí tehdy, když zateplujete fasádu svépomocí a rozhodli jste se pro aplikaci fasádního polystyrenu. Do těchto otvorů se následně vráží speciální kotvící hmoždinka, ale zpět k minerálním fasádním deskám, které se mohou též kotvit například v případě nedostatečného množství lepidla a to pomocí speciální kotvy pro uchycení desek z minerální vlny.

Instalace parapetů

Jakmile fasádu zarovnáte a uchytíte případné nepříliš pevné prvky, můžete připravit okolí oken pro umístění parapetů.

Po instalaci parapetů již jde práce na fasádě velmi rychle. Celá stěna se následně opět mírně obrousí a může se tak aplikovat první výztužná vrstva malty-lepidla svépomocí. Jakmile lepidlo nanesete, můžete se pustit do aplikace perlinky neboli speciální výztužné sítě. Nejprve se zajišťují rohy oken a dveří. Teprve po jejich zajištění se pokračuje na další části jako zajištění parapetů a ochrana hran pomocí profilů a úzké síťoviny. Následně se už můžete pustit na celou plochu budovy. Vždy před aplikací každé síťoviny naneste lepidlo na izolační desky, na tuto výztužnou vrstvu můžete aplikovat okamžitě perlinku, kterou stačí přehladit opět lepícím lepidlem-maltou na fasády. Pro jistotu navíc můžete každé dva metry zatlouct jednu speciální kotvící hmoždinku do fasádní perlinky. V některých systémech můžete proces aplikace perlinky opakovat pro uchycení druhé vrstvy a dosažení tak ještě vyšší tuhosti. Poté za ještě čerstvého lepidla-malty už vám zbývá jen doladit formování hran svépomocí a po úplném zahlazení odstranění drobných nerovností.

Poté nechte zateplenou fasádu svépomocí alespoň 2 dny odpočinout. Po této době můžete nanést základní nátěr pro tenkovrstvé omítky a následně tenkovrstvou omítku nanést na celou stěnu. Aplikace u každé omítky může být jiná, a proto se raději dobře informujte u dodavatele, jak fasádní omítku správně namíchat a aplikovat svépomocí. Vyvarujete se tak případné přílišné tekutosti omítky nebo naopak jejího drolení. Poté, co omítku dokončíte, ji můžete strukturovat do libovolného vzhledu pomocí speciálních hladítek. Následně už jen stačí aplikovat barvu a máte téměř hotovo. Současně nezapomeňte na dilatační spáry, které už jen stačí vyplnit speciálním tmelem. Tyto dilatační spáry ochrání vaše nové zateplení fasády provedené svépomocí od případné rozpínavosti materiálu a jeho popraskání. Dilatační spáry doporučujeme konzultovat s odborníkem na provedení fasád – kontakt na odborníka seženete vždy na zastoupení dané značky, od níž svůj fasádní systém pořizujete. Dodržením předepsaných postupů si ušetříte mnoho zbytečné dřiny a peněz při zateplení fasády svépomocí.

TELEFONICKÁ PODPORA

CHAT

5

5 LET NA TRHU

REFERENCE

Pánové ze StavebninyX chytře šetří svým návštěvníkům čas. Mě ušetřili 2 hodiny, když jsem hledala někoho pro postavení betonového plotu.

Hana Kučerová, Praha

Pro svůj rodinný dům jsem sháněl 22 solárních panelů. Tady byla nabídka nejlevnější. Při nákupu jsem ušetřil nejen peníze. Pak to už šlo rychle a realizace proběhla v pohodě.

Petr Novotný, Kroměříž

Již nějakou dobu jsem sháněl kotlíkovou dotaci a narazil jsem na tenhle web, kde jsem mohl jednoduše vyplnit formulář na který se mi v krátké době ozvalo osm dodavatelů. Vybral jsem firmu, která mi nabídla kotel se skvělým výkonem za velice přijatelnou cenu. Bylo to jednoduché a rychlé.

Pavel Jarolím, Praha

StavebninyX nám v naší společnosti pravidelně pomáhají vybrat spolehlivého dodavatele. Šetří nám to peníze i čas.

Jiří Zábran, Brno

Naši klienti ušetří v průměru 30% z částky poptávaných prací a materiálu.
K dosažení této slevy stačí vyplnit formulář a odeslat jej.
Zadání poptávky je zdarma. Mrkněte na náš blog.